AsyaHaberlerOrtadoğuSuriye

Cabiri Ensari, BM Temsilcisi ile Suriye’yi görüştü

İran’ın Astana sürecindeki Başmüzakerecisi ve Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika Büro Başkanı Hüseyin Cabiri Ensari, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Kazakistan’da düzenlenen 8. Uluslararası Astana Konferansı çerçevesinde bir araya geldi.

Ensari bu görüşmede, BM’nin bölgedeki krizlerin çözülmesi yönünde yapıcı bir rol oynaması gerektiğini vurgulayarak, İran’ın Suriye’deki sorunların bertaraf edilmesi ve özellikle de insani yardım alanında bulunduğu müdahalelerini detaylı şekilde açıkladı.

BM Özel Temsilcisi ise Suriye hükümetiyle muhalifleri arasında gerçekleşen müzakerelere ilişkin bir rapor sunarak BM’nin Suriyeli taraflar arasındaki diyaloğun devam edilmesi konusunda üzerinde durduğu planlarını anlattı.

İran’ın Astana sürecinde üst düzey müzakere heyetine başkanlık yapan Hüseyin Cabiri Ensari, bugün sabah saatlerinde de Suriye Heyet Başkanı ve bu ülkenin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ile Kazakistan’da ikinici kez bir araya gelerek, Suriye krizinde karşı karşıya gelen taraflar arasında mahpuslar, kaçırılanlar ile cesetlerin takıs yapılması üzerinde görüşüp fikir alışverişinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.