HaberlerOrtadoğuSuriye

Cabiri Ensari: İran’ın bölgesel siyasetinin önceliği Suriye krizinin hızlı şekilde sonlanmasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, İran’ın bölgesel politika önceliğinin Suriye krizinin bir an evvel sonlanması olduğunu söyledi.

İngiltere’nin Suriye Özel Temsilcisi Martin Long Den ile Tahran’da görüşen Cabiri Ensari, Suriye krizinde insani konuların her zaman İran’ın dikkatinde olan meseleler olduğunu ve İran’ın bu husustaki politikasının şeffaf ve açık olduğunu söyledi.

İran’ın Kimyasal Silahların en büyük kurbanlarından biri olduğunu ve bu silahların her hangi bir şekilde kullanılmasına ciddi şekilde karşı olduğunu ifade eden Cabiri Ensari, ‘’İran bazı ülkelerin Kimyasal Silahlar konusunda kendilerini yargıç, hakem ve uygulayıcı rolünde görmelerine ve bu meseleyi bir araç olarak siyasi hedefleri doğrultusunda kullanmalarına karşıdır’’ dedi.

Astana süreci çerçevesinde Suriye krizinin çözümü için yapılan çabalara değinen Ensari, ‘’İran her zaman Suriyeli gruplar arasında görüşmeler ve Suriye hükümeti ile muhalifler arasında güvenin artmasının peşinde olmuştur, ayrıca İran, Avrupa ülkeleri ve İngiltere ile Yemen ve Suriye krizlerinin hızlı şekilde son bulması için işbirliğine hazırdır’’ dedi.

Long Den de ülkesinin Suriye krizi ile ilgili politikasını anlatırken İdlib geleceğinden ve kimyasal silah kullanımı ihtimalinden duyduğu kaygıyı dile getirerek ülkesinin Suriye krizinde İran ile işbirliğine ve krizin son bulması için çaba sarf etmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu arada Suriye’nin BM daimi temsilcisi Beşar Caferi de, geçen salı gecesi yaptığı açıklamada, terör örgütü en’Nusra Cephesi unsurlarının son zamanlarda batılı ülkelerin işbirliğiyle İdlib’e 8 parti klor gazı intikal ettiğini ve bunları halka karşı kullanma hedefinde olduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.