HaberlerİranOrtadoğu

Cameran Kruvazörü’nün Dünya Medyası’nda yankıları

İran’ın Cameran Kruvazörü denen en büyük savunma projesi, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney’in de bulunduğu bir törenle suya indirilmesi, dünya medyasında geniş yankı buldu.

İran deniz kuvvetleri uzmanlarınca çok amaçlı tasarlanan ve İmam Ali Hamaney’in katıldığı törenle suya indirilen Cameran Kruvazörü, dünya medyasında geniş yankı uyandırdı.

Reuters haber ajansı, İran’ın ilk savaş kruvazörünü Cameran adı ile Fars körfezinde suya indirdiğini duyurdu. Reuters, Cameran kruvazörünün özelliklerine değindiği haberinde İran’ın askeri ve savunma alanındaki başarısını gölgelemek için İran’ın nükleer faaliyetlerine kaçamak yaparak konuyu saptırmaya çalıştı.

Şinhova haber ajansı ise konu ile ilgili geçtiği haberinde Cemaran kruvazörünün 30 deniz mili hız yaptığını ve 140 kadar mürettebat taşıdığını ve anti füze sistemleri ve taarruz füzeleri ile donatıldığını bildirdi.

Fransa haber ajansı da İran’ın son savunma getirisi olarak geçtiği haberinde Cemaran kruvazörünün özelliklerini anlattı, ancak Reuters gibi konuyu, İran’ın nükleer faaliyetlerini gündeme getirerek saptırmaya çalıştı.

Amerika’nın CNN kanalı da olaya duyarsız kalamadı ve İran’ın yeni savaş kruvazörünü UAEK İran raporunu yayınladıktan bir gün sonra suya indirdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.