HaberlerKuzey Amerika

Cami imamlarının eksikliği ABD müslümanlarını zor durumda bıraktı

Camilerde cemaat imamlarının azlığı ABD’de yaşayan Müslümanların sorunlarla karşılaşmasına sebep olmuştur. Örneğin ABD’de doğan Müslümanların yeni nesillerle ilişkilerini geliştirme ve sürdürmesinde güçlükler ortaya çıkarmıştır.

‘On Islam’ haber merkezinin aktardığına göre, cami İmamlarını eğiten Dallas şehrindeki ‘Beyne’ islam Enstitüsü Başkanı Numan Ali Han ABD genelinde 150 camiyi ziyaret etme fırsatı olduğunu ve camilerin büyük çoğunluğunda imamların tam zamanlı olarak çalışmadığını söyledi.

Amerikada Müslüman camianın artmasıyla eş zamanlı olarak camilerin sayısındada artış görülmüştür. Ama bu cami imamları tam zamanlı olarak bu camilerde çalışmaktan mahrumdurlar. Bu sorun Müslümanların dini soruları ve ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok problemle karşı karşıya kalmalarına sebep olmuştur.

Kuzey Amerika İslam Cemiyeti (ISNA) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Amerikadaki cami imamlarından sadece %44’ü tam zamanlı çalışarak emekli maaşı almaktadırlar. Geriye kalanlar gönüllü olarak bu amaç için kendi vakitlerini ayırmaktadır.

ABD’deki her beş cemaat imamından dördü bu ülkenin dışından özellikle Mısır, Arabistan ve Hindistan ülkelerinde doğmuş ve eğitim görmüşlerdir.

Amerikadaki Müslüman genç nesil bir dereceye kadar kendi mezhep ve kültürlerine yabancılaşmışlardır. Tamamiyle farklı kültür alanından gelen bu dini öncüler ile iletişim kuramamaktadırlar.

Bununla birlikte Amerika camilerinin sadece halkın dini problemlerini halletmekle kalmayıp Amerikan kültürünü ve iyi İngilizce bilen cami imamlarına ihtiyacı vardır. Böylece Müslüman genç nesillle ilişki kurabilir ve onlara yardım edebilirler.

Amerika İslam toplumlarının cami İmamlarının mali olarak desteklenmesi, üniversitelerin azlığı ve imamları eğitmek için islami bilimler eğitim enstitülerinin eksikliğinde güçlerinin olmaması da bu sorunun nedenleri arasındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.