HaberlerLatin Amerika

Castro : Obama arsızın teki!

Küba devrimi lideri Fidel Castro ABD Başkanı Obama’yı, bir taraftan Nobel barış ödülünü alması, diğer taraftan da Afganistan’a daha fazla Amerikan askeri gönderilmesi kararını onaylaması yüzünden “utanmaz ve arsız” olarak tanımladı.

Fidel Castro dün “Obama utanç verici bir girişimde bulunmak zorunda değildi” başlığı altında yayınladığı son yazısında “ABD Başkanı neden Nobel barış ödülünü kabul etti? Hâlbuki daha önceden Afganistan’daki güçlerini arttırma kararı almıştı” diye sordu.

Küba devrimi lideri Fidel Castro yazısının devamında, önümüzdeki 11 Aralık tarihinde (yarın) Norveç’te ABD Başkanı Barack Obama’ya Nobel barış ödülü verilmesi merasimine değinerek “Oslo’da, dünyanın her tarafında yüzlerce askeri karargâha sahip bir emperyalist süper gücün varlığının saklanmaya çalışılacağı sahte bir konuşmayı beklememiz gerekiyor” diye vurguladı.

Castro ayrıca, ABD’nin son 200 yılda Latin Amerika ülkelerine karşı askeri müdahaleleri ve son bir yüz yıl içerisinde de, Vietnam, Laos, Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika gibi bölgelerde gerçekleştirdiği soykırım girişimlerini şiddetle kınadı.

Fidel Castro bu yazısının bir bölümünde “ABD’deki yeni hükümetin bugün izlemekte olduğu siyaset, İkiz kulelere saldırılması olayında hiçbir rolü olmayan Irak’ın işgal edilmesi emrini veren eski Başkan George Bush’un siyasetidir” diye vurguladı.

Castro ayrıca “Bugünkü ABD Başkanı, Irak’ta ve Afganistan’da 11 Eylül terör olayında hiçbir sorumlulukları olmadığı halde hayatlarını kaybeden yüz binlerce masum insan ve bu iki ülkede halen de savaş, açlık ve çeşitli sıkıntılar nedeniyle çileler içinde yaşamakta olan milyonlarca insanın durumundan hiç mi hiç söz etmiyor” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.