HaberlerİranOrtadoğu

Casusların itirafları şaşırttı

İran’da 12 Hazirandaki cumhurbaşkanı seçiminin ardından çıkan kargaşalarda rolü oldukları gerekçesiyle tutuklananların yargılanmasına devam ediliyor.

Tahran’daki 15 nolu Devrim Mahkemesinde bugün yapılan duruşmada İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli İranlı Hüseyin Ressam, Fransa’nın Tahran Büyükelçiliğinde görevli İranlı Nazek Afşar ile Fransız akademisyen Clotilde Reiss hazır bulundu.

Casusluk suçundan yargılanan sanıklardan Ressam, mahkemedeki ifadesinde Mir Hüseyin Musevi’nin seçim komisyonu ve diğer reformcularla irtibat halinde olduğunu söyledi.

Seçim sonuçlarına itiraz için yapılan gösterilere katılanları himaye ettiklerini belirten Ressam, İngiliz diplomatların da gösterileri takip ettiğini kaydetti.

İngiliz Büyükelçiliğinde beş yıldır çalıştığını ve görevinin İran hakkında bilgi toplayarak İngiltere’ye iletmek olduğunu anlatan Ressam, yaklaşık 130 kişiyle farklı zaman ve yerlerde görüştüğünü ve edindiği bilgileri İngiliz diplomatlara aktardığını söyledi.

Ressam, İngiliz diplomatları, İran’daki bazı kişilerle de görüştürdüğünü belirtti.

Fransız akademisyen Reiss de ifadesinde, Tahran’da yapılan izinsiz gösterilere katıldığını, çektiği fotoğrafları gönderdiğini itiraf etti.

Merak ettiği için gösterilere katıldığını iddia eden ve edindiği bilgileri Fransa’ya aktardığını belirten Reiss, İran aleyhinde faaliyette bulunma niyetinde olmadığını söyledi.

Pişman olduğunu belirten Reiss, İran halkından ve mahkemeden özür diledi ve affedilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.