AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Çek cumhuriyeti dışişleri bakanı İran meclis başkanı ile görüştü

İran İslami Şura Meclisi başkanı dün Çek cumhuriyeti dışişleri bakanını kabul etti.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani Çek cumhuriyeti dışişleri bakanının kabulünde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, muhtelif siyasi, iktisadi ve sanayi alanlarda ikili ilişkilerin artırılması için mevcut potansiyellerden yararlanılması gerektiğini bildirdi.

İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin gelişmesinin aynı zamanda İran ve Çek Cumhuriyeti ilişkilerinin de gelişmesine katkıda bulunacağını belirten Laricani, İran ve Çek arasındaki siyasi münasebetlerin geliştirilmesinin de ekonomik ve sanayi ilişkilerin gelişmesini beraberinde getireceğini belirtti.

Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanı Lubomir Zaoralek de bu görüşmede iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin öteki alanlardaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirterek, iki ülke arasında siyasi ve parlamento ilişkilerinin sanayi ve enerji alanında ekonomik ve sanayi ilişkileri de beraberinde getireceğini söyledi.

İran ile Çek Cumhuriyeti siyasi ilişkilerinin 90. yılının ikili münasebetlerin daha da geliştirilmesi yönünde ortam hazırladığını belirterek, Çek cumhuriyeti şirketlerinin ağır sanayi, ilaç ve raylı hatların geliştirilmesi dalında İran’la her türlü işbirliğine hazır olduklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.