AvrupaHaberler

Çek Cumhuriyeti, mültecileri Almanya’ya gönderdi

Çek Cumhuriyeti dün sabah erken saatlerde Macaristan’dan gelen mültecilerin Almanya’ya gitmelerine izin verdiğini açıkladı. Polis sözcüsü Katerina Rendlova, CTK haber ajansına verdiği demeçte, mültecilerin isimlerinin kaydedildiğini, 7 gün içinde ülkeyi terketmeleri şartıyla serbest bırakılarak, tren istasyonuna kadar götürüldüklerini söyledi.

Şimdiye kadar Çek Cumhuriyetine gelen mülteciler, geldikleri yere geri gönderilmek üzere geçici kamplarda toplanıyordu. AB’nin Dublin Anlaşması gereği, bu kamplardan ilk geldikleri AB ülkesine geri gönderiliyorlardı.

Ancak Macaristan uzun bir süreden beri geri gönderilen mültecileri kabul etmediğinden, Prag hükümeti mültecilerin tutulmasının ‘gereksiz ve etkisiz’ olduğunu bildirdi. Ayrıca Almanya’nın da bu mültecileri kabul edeceğini belirttiği öne sürülerek, gitmelerine izin verildiği kaydedildi. Alman Federal Göç ve Mülteciler Dairesi, daha önce yaptığı açıklamada Dublin kurallarının Suriyeli mülteciler için uygulanmasının artık mümkün olmadığını belirtmişti.

Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Milan Chovanec, daha önce ülkesinin Suriyeli mülteciler için bir geçiş koridoru olarak kullanılabileceğini ima etmiş, ancak bunun için Almanya’nın onayı gerektiğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.