AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Çek dışişleri bakanı: İran’la ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istiyoruz

Çek cumhuriyeti dışişleri bakanı Lyubomir Zaoralek, İran’a yaptığı ziyaretin en önemli hedefinin iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve bu doğrultuda İran’la ilişkilerde yeni bir sayfa açmak olduğunu söyledi.

Dün gece İran’ın İsfahan kentinde İsfahan valisi tarafından resmi olarak karşılanan Çek cumhuriyeti dışişleri bakanı, son yıllarda özellikle iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin zayıfladığını ve halihazırda İran’la iktisadi ve diğer alanlarda ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi.

Çek cumhuriyeti dışişleri bakanı Zaoralek, İran ziyaretinde kendisine işadamları ve sanayicilerin refakat ettiğini belirterek, Çek cumhuriyetinde 1989’de yaşanan devrimden bu yana İran’a, bu düzeyde iktisadi ve sanayicinin olduğu bir heyetin İran’a gelmediğini söyledi.

Çek dışişleri bakanı, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer anlaşmanın sağlanmasından sonra İran ile ilişkilerde yeni bir ortamın gündeme geldiğini ve bunun Çek ve diğer ülkelerin İran’la başta iktisadi olmak üzere diğer alanlarda ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatmak için güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

70 işadamı ve sanayiciyle İran’a gelen Çek cumhuriyeti dışişleri bakanı direkt İran’ın turistik ve sanayi kenti olan İsfahan’a inerken, İsfahan eyalet valisi tarafından resmi olarak karşılanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.