GenelHaberlerİranOrtadoğu

Celali: İran milleti Avrupa’dan pratik adım bekliyor

İran ve Avrupa parlamentoları ilişkileri grubunun İranlı eşbaşkanı Kazım Celali, Bercam nükleer anlaşmasını korumak, Avrupa’nın pratik adım atmasını gerektiğini, İran milletinin Avrupa’dan talebi de bu yönde olduğunu belirtti.

Çarşamba günü Belçika’nın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ahthen’le görüşen İran ve Avrupa parlamentoları ilişkileri grubunun İranlı eşbaşkanı Celali, Avrupa ülkelerinden Bercam nükleer anlaşmasını korumak üzere pratik, ciddi ve hissedilebilir adımlar atmalarını istedi. Celali İran milleti ve kamuoyunun Avrupa’dan Bercam konusunda pratik adım atmasını beklediğini ifade etti.

Amerika yönetiminin Bercam nükleer anlaşmasını sorumsuzca ihlal etmesine de değinen İranlı milletvekili Celali, Amerika tam bir sorumsuzluk anlayışı ile uluslararası bir anlaşmayı çiğnediğini ve şimdi de İran İslam Cumhuriyeti ile Avrupa arasındaki ilişkileri tahrip etmeye çalıştığını vurguladı.

Bölgede Arap Batı ittifakının desteklediği teröristlerin varlığına işaret eden Celali, İran terörün en büyük kurbanı olarak bu şom afetle mücadelede sürekli öncü olduğunu ifade etti.

Görüşmede Belçika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ahthen de ülkesinin Bercam nükleer anlaşmasına destek verdiğini belirterek, bu anlaşma İran’ın bölgesel meselelerin çözümünde rolünü güçlendirdiğini, İran İslam Cumhuriyeti uluslararası bir anlaşma olan bu anlaşmadaki çıkarlarını elde etmesi ve diğer küresel aktörlerin yanında rolünü ifa etmesi gerektiğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’ne Bercam anlaşmasına bağlı kaldığı için teşekkür eden Belçikalı yetkili, İran Amerika’nın siyasi kışkırtmasına siyasi kışkırtma ile karşılık vermediğini ve anlaşmaya bağlı kaldığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.