FilistinHaberlerOrtadoğu

Celbu hapishanesinde vahdet sağlandı

Huveylid Ramazan adlı Filistinli esir, işgal devletinin Celbu’ hapishanesinde bulunan İslamî Direniş Hareketi (Hamas) mensubu esirlerle Fetih’e bağlı esirlerin aynı oda ve bölümleri paylaştıklarını belirterek şu anda aralarında bir sorunun olmadığını ifade etti.

1998 yılından beri tutuklu bulunan ve iki kez müebbet ceza verilen Huveylid Ramazan İnsan Hakları İçin Uluslararası Girişim’in avukatına bugün (21 Nisan Çarşamba) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Her iki harekete mensup esirler, işgalcilerin iki harekete mensup esirleri ayrı ayrı yerlere koyma önerisini reddederek şu anda aynı odaları paylaşıyorlar.”

İki hareket arasındaki ilişkilerin yardımlaşma, destek ve ortak faaliyetlere katılma noktasında çok iyi seviyede seyrettiğini belirten Ramazan, iki hareketin de dışarıdaki sorunları buraya taşımamaya kararlı olduğunu ifade ederek devamla şöyle dedi: “Fetih ve Hamas’a bağlı esirler ortak çalışmalarda da bulunuyorlar. Rantisi ve Ebu Cihad’ın aynı tarihe denk gelen şehadet yıldönümlerinde tenis, satranç ve voleybol maçları düzenlediler. Bu da bütün esirlerin birlik ve beraberliği istediğini gösteriyor.”

Filistin’in en uzak bölgesine düşen Celbu’ hapishanesi 5 bölümden oluşuyor. 3 bölümü Batı Yakalı esirlere tahsis edilirken, 2 bölümü Gazzeli tutuklulara ve 1 bölümü de 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarıyla Kudüs’ten esir alınanlara ayrılmıştır. Hapishanenin her bölümünde 120 esir bulunuyor. 2007 yılında yaşanan olaylar üzerine burada birlikte yaşayan Filistinli esirleri Hamas ve Fetih diye iki bölüme ayıran işgal yönetimi her harekete ayrı odalar tahsis etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (61) içerik yüklenmiştir.