FilistinHaberlerOrtadoğu

Çelik duvar Gazze halkını topluca cezalandırmaktır

Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, sınıra çelik duvarı inşa etmenin Gazze halkını toplu cezalandırmaktan başka bir anlam taşımadığını belirterek, Filistin halkının Mısır’ın güvenliğini önemsediğini belirtti.

Dr. Bahr, Gazze’deki Filistin Meclisi binasında bugün (22 Aralık Salı) yaptığı basın toplantısında şunları ifade etti: “Bu iş, Gazze halkının açlıktan ölmesine müsaade etmeyeceğini ifade eden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsni Mübarek’in açıklamalarıyla tamamıyla çelişiyor. Mısırlı yetkililerden Hüsni Mübarek’in bu onurlu tavrını pratiğe yansıtmalarını ve Rafah sınır kapısını tamamıyla açmalarını istiyoruz.”

Yapılan duvarın, yeni bir savaş ihtimalini gündeme getirdiğine dikkat çeken Dr. Bahr, “Geçen yıl ayakta olan ağaçlar, evler, taşlar ve insanlar yerle bir edildikten sonra şimdi de o savaşta kıramadıkları Filistin direnişinin iradesini kırmak istiyorlar” dedi.

Bölge barışının ve Filistin iç barışının güçle, zorbalıkla, dayatma ile gerçekleştirilemeyeceğini belirterek, “Ortadoğu Dörtlüsü’nün zalim şartlarıyla, barbar savaşlarla, kuşatmayla, ağır ölümle ve çelik duvarla da olmaz” şeklinde konuştu.

Filistin halkının kuşatmayı daha da dayanılmaz hale getirecek çelik duvarı kesinlikle kabul etmeyeceğini belirten Bahr sorumluluk hissiyle hareket edilerek Cenevre Antlaşmasına saygı gösterilmesi ve işgalin mahkûm edilmesi gerektiğini ifade etti.

Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Bahr yaptığı toplantının sonunda, Mısır’ın yapmaya başladığı çelik duvarı ve olası olumsuz etkilerini görüşmek üzere Filistin Meclisini bütün parti ve gruplarıyla olağanüstü toplantıya çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.