AfrikaHaberler

Çelik duvar, HAMAS’ı sıkıştırmak için yapılıyor

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler profesörü Dr. Hasan Nafia, Mısır’ın Gazze sınırına örmeye devam ettiği çelik duvarın temelde İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a baskı yapma ve belli konularda taleplerine boyun eğmesini sağlama amacı taşıdığına dikkat çekti.

Nafia şöyle dedi: “Mısır yönetimi, Hamas hareketini köşeye sıkıştırmak için Gazze’deki yönetime baskı yapmaya devam ediyor. Mısır ile Hamas arasındaki ilişkiler ise donmuş vaziyette. Mısır, Filistin davasının temel ilkeleriyle çeliştiği için çekinceleri olan Hamas hareketine baskı yapmak ve iç barışı kendisinin istediği şekilde imzalamaya zorlamak istiyor. Çelik duvarın artık Mısır’ın ulusal güvenliğiyle bir alakası kalmamıştır, Hamas’ı baskı altında tutmaktan başka bir şeyi hedeflemiyor.”

Nafia yaptığı açıklamada ayrıca, Mısır’ın Hamas hareketine karşı sürdürdüğü politikayı, Gazze kuşatmasını baskı aracı olarak kullanmasını ve hareketin Arap barış girişimini kabul etmesi için olmadık baskı araçlarına yeltenmesini garipsediklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır’ın Hamas’a yaptığı baskılar aslında kendisinin de Beyaz Saray’dan gördüğü baskıların bir sonucudur. Mısır, bölgedeki ağırlığını korumak için diplomatik olarak Amerika’nın baskılarına boyun eğmeyeceğini söylüyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.