FilistinHaberlerOrtadoğu

Çelik duvar HAMAS’tan intikam almak için

Filistinli yazar Mustafa Es-Savvaf, Amerika’nın gözetiminde Mısır tarafından inşa edilen çelik duvarın amacının Gazze’yi yöneten Hamas liderleri üzerinde baskı kurmak için ambargoyu ağırlaştırmak olduğunu söyledi.

“Görünüşe göre Mısır kendi hazırladığı uzlaşı taslağına imza atmayan Hamas Hareketi’nden intikam almak istiyor” diyen Es-Savvaf, projenin yeni olmadığını ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir önceki başkanı George Bush ile Mısır arasında yapılan anlaşmanın bugün hayata geçirildiğini belirtti.

Gazze’nin doğu bölgesindeki Hamas Enformasyon Ofisi’ne konuşan Mustafa Es-Savvaf şöyle dedi: “Mısır, Bush döneminde yapılan anlaşmanın uygulanmasını ve çelik duvarın yapımını erteledi. Çünkü Hamas’a kendi görüşüne ve Amerika’nın görüşüne göre hazırladığı uzlaşı taslağını kabul ettirebileceğini düşünüyordu. Fakat bunda başarısız olunca çelik duvarın inşasına başladı.”

Siyonistlerin tehditlerine de değinen Es-Savvaf, Gazze Şeridi’nin sürekli saldırılara maruz kaldığına dikkat çekerek, Gazze halkının ve direniş gruplarının Siyonist askeri kurumları tarafından planlanan olası saldırılar için hazırlık yapmaları gerektiğini söyledi.

“Gazze Şeridi’nin direncini kırmak için İsrail’in ve Ortadoğu Dörtlüsü’nün denemediği yol kalmadı” diyen Es-Savvaf, bütün bunlara rağmen Gazze halkının ayakta kalmayı başardığını ve direnişini sürdürdüğünü belirtti.

Önümüzdeki dönemin içinde yaşadığımız dönemden daha ağır olacağını fakat uzun sürmeyeceğini tahmin ettiğini ifade eden Es-Savvaf, bölgenin köklü değişikliklere gebe olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.