FilistinHaberlerOrtadoğu

Çelik duvar kararı Gazze’ye savaş anlamındadır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Gazze’nin şu anda kuşatıldığından daha fazla kuşatılmasının doğru olmayacağını, Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) Komiseri Karin Ebu Zeyd’in Mısır’ın inşa ettiği duvar için “Mısır’ın Gazze sınırına inşa etmeyi düşündüğü çelik duvar Bar Lev duvarından daha sağlam olacak” dediğini belirterek, duvar inşasının Gazze ve direnişe karşı yeni bir savaş anlamına geldiğini ifade etti.

Halid Meşal, El-Quds televizyonuna dün (21 Aralık Pazartesi) Filistin’deki son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Gazze zaferi direnişin kırılmasını uman ve bunun üzerine hesap yapanların beklentilerini suya düşürdü. İşgal devletine karşı onurlu bir şekilde duran direniş boğulmak isteniyor.”

“Hamas hareketi Filistin mücadele tarihine büyük katkılarda bulundu” diyen Meşal, Hamas’ın yönetime, Oslo ile başlayan süreci düzeltmek ve Yaser Arafat’ın öldürülmeden önce farkına vardığı hataları doğruya çevirmek için girdiğini söyledi.

Meşal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ramallah yönetimine bağlı çeteler Batı Yaka’da Keith Dayton ve Siyonistlerin desteğiyle direniş mücahitlerini takip ediyor, tutukluyor ve şehit ediyor. Hamas’a yakın oldukları gerekçesiyle belediye meclislerini feshediyor ve hayır kurumlarının kapılarına kilit vuruyor. Batı Yaka’da Hamas hareketine karşı tam bir katliam uygulanıyor. Bununla Hamas’ın tasfiye edilmesi planlanıyor. Fakat direniş köklüdür, Allah’ın izniyle onu tasfiye etmeye muvaffak olamazlar.”

İngiliz gazetesi The Guardian’ın yayınladığı CIA mensuplarının Batı Yaka’da Hamas mensuplarına yapılan işkencelere katıldıkları yönündeki rapora da değinen Meşal “Görülen o ki CIA, Hamas mensuplarına yapılan işkencelere katılmak için Batı Yaka’da ofis kurmuş” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.