FilistinHaberlerOrtadoğu

Çelik duvar Mısır-ABD işbirliği ile yapılıyor

Birleşmiş Milletler Filistin Özel Temsilcisi Richard Falk, Mısır hükümetinin Gazze sınırına örmeye başladığı çelik duvarı şiddetle kınadığını belirtti.

Bugün (30 Aralık Çarşamba) Birleşmiş Milletler Radyosuna verdiği demeçte Falk şöyle dedi: “Bu işten dolayı canım fazlasıyla sıkılıyor. Gazze’yi tamamıyla izole etmeyi hedefleyen bu duvar Mısır ile Amerika idaresinin işbirliğiyle yapılıyor. Duvarın diğer bir amacı tünellerle Gazze’ye ulaşan gıda, ilaç ve yakıtı kesmektir.”

“Tünellerin kendisi bile, üç yıldan beri süren ambargonun yarattığı umutsuzluğu ve dramı yansıtıyor” diyen Falk, Gazze kuşatmasının, onun yarattığı insanlık dramının ve akabinde çelik duvar örme düşüncesinin; ikinci dünya savaşından şimdiye kadar çağdaş dünyanın hiç de tanışmadığı bir durum olduğunu söyledi.

Falk devamla, 1,5 milyon insanın hayatını tabii olarak sürdürmesine engel olan işgal yönetimine, sürdürdüğü kuşatmayı kaldırması için ekonomik yaptırım uygulanmasını isteyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıktır ki, İsrail diplomasi dilinden anlamıyor. O zaman kuşatmayı kaldırması için kendisine ekonomik yaptırım uygulanmasını talep ediyorum. Onu ekonomik yaptırımlarla tehdit etmek gerekir.”

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.