HaberlerİranOrtadoğu

Celili: AB yaptığı hataları telafi etmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Milli Güvenlik Genel Sekreteri Said Celili, ABD Dış politika yüksek komiseri Catherine Ashton’un müzakere isteğini ile ilgili gönderdiği mektupta, İran aleyhine yapılan hataların telafi edilmesini istedi.

Celili, mektubunda Ashton’a hitaben, ”İran halkının güvenini kazanmaya her zamankinden daha çok ihtiyacınız var, ikili stratejileri bir kenara bırakarak, İran’a karşı hatalarınızı düzeltiniz’’ diye yazdı.

Ashton’un müzakere talebini içeren mektubunu, BM Güvenlik Konseyinin İran aleyhindeki son yaptırım kararından bir gün sonra gönderdiğine dikkati çeken Celili, ”baskı ve müzakere yönteminin anlaşılabilir fakat kabul edilemez olduğunu” belirtti.

”Dünya kamuoyu, baskı gölgesindeki müzakereleri diktatörülük ve medeniyetten uzak olarak görüyor” diyen Celili, müzakerelerin düşmanlık ve baskı aracı olarak kullanılmasını ”çıkmaz sokak, çok masraflı ve faydasız ” olarak değerlendirdi.

İran’ın ”Nükleer silah hiç kimseye, nükleer enerji herkese” görüşünün devlet ve milletlerin çoğunluğu tarafından kabul gördüğünü kaydeden Celili, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, imhası ve NPT’ye taraf ülkelerin nükleer enerjiden yararlanması konularında müzakerelere ve işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Celili, müzakerelere devam edilmesi için, ”müzakere talebindeki niyetin açıkça ortaya konulması, her türlü baskı ve tehditlerden kaçınılması ve siyonist İsrail rejiminin nükleer silahları konusuna açıklık getirilmesini” gerekli gördüklerini bildirdi.

Ashton’un cevabının müzakerelere başlanması, ortak endişelerin giderilmesi, barış, adalet ve halkların huzuru için belirleyici olacağını kaydeden Celili, ilgili diğer ülkelerin de katılımıyla Eylülden itibaren müzakerelere başlanabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.