AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Cenevre 2 Konferansı’na ilişkin detaylar netleşmeye başladı

22 Ocak 2014’te düzenlenmesi beklenen Cenevre 2 Konferansı’na ilişkin detaylar netleşmeye başladı.

Batılı diplomatik kaynaklar, BM Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin Cenevre 2 Konferansı’nda muhalefet ile hükümet temsilcileri arasında arabulucu rol üstleneceğini açıkladı.

El-Hayat gazetesinde bugün yayınlanan habere göre muhalefetle hükümt yetkililerinin tam yetkilere sahip bir hükümet kurabilmesi için Cenevre’de yapacakları müzakerede, Feltman ve İbrahimi’nin arabulucu olacağını söyledi.

22 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak konferansa, Güvenlik Konseyi daimi üye ülke dışişleri bakanlarının yanı sıra 25 ülke dışişleri bakanı da davet edilecek. Konferansta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in temsilcisi, Suriye Ulusal Koalisyonu adına Riyad Seyf veya Ahmet Carba’nın birer konuşma yapması bekleniyor.

Konferansın ikinci gününde Suriye hükümet temsilcileriyle muhalefet temsilcileri arasında müzakereler başlayacağı, farklı odalarda bulunacak olan temsilcilerin mesajları, İbrahimi ve Feltman aracılığıyla diğer tarafa iletileceği öğrenildi.

Rusya ve Amerikalı heyetler, 20 Aralık’ta son bir kez daha bir araya gelerek, konferans öncesi durum değerlendirmesi yapacağı, muhalefetin ise 27 Aralık’a kadar konferansa katılacak heyetin isimlerini bildireceği öğrenildi.

Fransız kaynaklar ise konferans öncesi yürütülen görüşmelere kendilerinin dahil edilmemesinden muzdarip. El-Hayat’ın haberine göre Fransız kaynaklar “Rusya, görüşmelere GK daimi üye ülkelerin katılmasına karşı çıkıyor, görüşmelerin sadece Amerika, Rusya ve İbrahimi arasıda geçmesini istiyor. Rusya, Mayıs 2014’te cumhurbaşkanlığı seçiminin düzenlenmesini sağlayarak Beşşar Esad’ın yeninden iktidarda kalmasını istiyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.