AvrupaHaberlerİranOrtadoğuSuriye

Cenevre 2 Konferansı’nı baltalama çabaları uluslararası kamuoyu iradesinin ihlali olacaktır

İranlı meslektaşı Muhammed Cevat Zarif ile bugün Tahran’da bir araya gelen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cenevre – 2 Konferansı’nı baltalama çabalarının uluslararası kamuoyu iradesinin açık bir ihlali olacağını söyledi.

Bir takım devletlerin toplanacak olan konferanstan dolayı memnun olmadığını son zamanlarda sıkça işittiğini ifade eden Lavrov, hayati derecede bir öneme haiz olan Cenevre – 2’nin mutlaka toplanması gerektiğine vurgu yaparak, ‘‘Yaşanan tüm olumlu gelişmelere rağmen, bir takım çevreler, güç kullanmanın söz konusu problemi çözmenin en verimli ve hızlı yolu olduğunu düşünmektedir. BM Güvenlik Konseyi tarafından da oybirliği ile kabul edilmiş olan Rus – Amerikan ortak girişiminin başarıya ulaşabilmesi adına sorumlu olan ülkeler gereken her şeyi yapmalıdır’’ dedi.

Açıklamasının devamında Cenevre – 2 Barış Konferansı için resmi davet mektuplarının yılsonuna kadar ilgili ülkelere gönderileceğini ifade eden Lavrov, davetli devletler listesinde İran’ı da görmeyi umut ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Suriye meselesinin ele alınacağı Cenevre – 2 Barış Konferansı 22 Ocak 2014 tarihinde toplanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.