AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Cenevre konferansı Temmuzda da yapılamayabilir

Rusya ve Amerika’nın Suriye’deki soruna siyasi çözüm bulunması için düzenlenmesini önerdikleri Cenevre konferansının temmuz ayında da yapılamayabileceği açıklandı.

Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Yovm’um haberine göre BM Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, daha önce haziranda yapılabileceği belirtilen 2. Cenevre Konferansının temmuz ayında yapılmasının da kuşkulu olduğunu açıkladı.

İbrahimi, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında Amerika ve Rusya’nın Suriye’de siyasi çözüme ulaşmak için ciddi caba gösterdiğini; ancak 2. Cenevre konferansının temmuz ayında da yapılamayabileceğini söyledi.

2. Cenevre Konferansına Suriye hükümetini temsilen Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in katılacağını belirten İbrahimi, Suriye’deki isyancılara silah gönderilmesini de eleştirerek “tüm tarafların 2. Cenevre konferansına katılması için uygun şartlar oluşturmaya çalışılmalıdır” dedi.

Suriye’deki krizin dünyadaki istikrarı da olumsuz etkilediğini belirten Ahdar İbrahimi, Lübnan’ın Sayda kentinde yaşanan olayların Suriye krizi ile doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.