HaberlerİranOrtadoğu

Cenevre Zirvesi’nin Ayrıntıları

Sonunda uzun tartışmaların ardından Cenevre zirvesi gerçekleşti, ancak bu zirve de her zaman olduğu gibi bazı batılı medya kurumları ve devlet adamlarının gerçekleri ört bas etme çabalarına şahit oldu.

İran ile 5+1 grubu arasında geçen Perşembe günü İsviçre’nin Cenevre kentinde nükleer müzakerelerin yeni turu başladı ve batı yine her zaman olduğu gibi bu müzakerelerde bir takım çıkarlar peşindeydi.

Bu görüşmelerde İran İslam ‍Cumhuriyeti, görüşmelerin geçenlerde sunduğu yeni öneri paketi etrafında odaklanmasını isterken Avrupalılar nükleer meseleyi gündeme getirmeye çalıştı, ancak İran bunu kabul etmedi ve böylece bu konu sadece geçen oturum için değil, bundan sonraki oturumların da gündeminden çıkarılmış oldu.

Bu süreçte iki önemli nokta dikkat çekiyor. Birinci nokta, İran bu oturumda 5+1 grubunun temsilcilerini iki konuda bilgilendirdi ki bunlardan biri İran’ın yeni nükleer tesisleriydi. Bu konuyu Cumhurbaşkanı Ahmedinejad BMT Genel Kurulunda açıkladı ve UAEK’nun yeni tesisleri denetlemesine de izin vereceklerini bildirdi. Burada bu konunun sadece İran ile ajans arasında bir mesele olduğu ve denetleme tarihinin şimdilik belirlenmediği ve bu bağlamda çıkan her türlü haberin gerçekleri yansıtmayacağı da vurgulandı.

İkinci nokta, Tahran araştırma reaktörünün yakıt ihtiyacı ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın da belirttiği üzere İran İslam cumhuriyeti UAEK’una yazdığı mektupta özel ilaçlar üretilen bu reaktör için yüzde 20’lik zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini bildirdi. Bu çerçevede bazı ülkeler İran’ın ihtiyacı olan bu maddeyi satmaya hazır olduklarını bildirdi.

Cenevre zirvesinde de sadece 5+1 grubunun temsilcilerine bu konularda bilgi aktarıldı. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad başkalarının yaptığı her türlü açıklamanın kendilerinin kişisel görüşlerini yansıttığını vurguladı.

İşte batının İran karşıtı medya organlarının sansasyonel yayınları ile gizlemeye çalıştıkları gerçekler bunlardı ki tabi bu bağlamda başarılı olamadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.