AfrikaAvrupaHaberler

Cenevre’deki Libya görüşmeleri ertelendi

Cenevre’de dün başlaması beklenen görüşmeler ertelendi. Başkent Trablus’ta kontrolü elinde bulunduran Milli Genel Kongre, yeni tur görüşmelere katılmak için taleplerinin BM tarafından gündeme alınmasını talep ediyor.

Libya’da çatışmalara son vermek ve rakip siyasi gruplar arasında ulusal uzlaşı hükümeti kurmak amacıyla Cenevre’de pazartesi başlaması beklenen görüşmeler ertelendi.

BM Cenevre Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Libya siyasi diyalog kapsamında yeni tur görüşmelerde herhangi bir toplantı olmayacak. Toplantıların yarın başlaması bekleniyor” denildi.

Açıklamada, BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon’un henüz Cenevre’ye gelmediği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), cuma günü yaptığı açıklamada, Libyalı taraflar arasında siyasi diyalog görüşmelerinin 10 Ağustos Pazartesi günü Cenevre’de başlayacağını duyurmuştu.

Ancak başkent Trablus ve ülkenin batısını kontrolünde tutan Milli Genel Kongre (MGK), pazar günü yaptığı toplantının ardından Cenevre görüşmelerine katılmak için koşul öne sürmüş, öncelikle isteklerinin BM tarafından görüşme gündemine alınmasını talep etmişti.

Milli Genel Kongre’ye yakınlığıyla bilinen The Libya Observer’ın haberine göre, BM’nin anlaşma taslağında bir dizi değişiklik talep eden MGK, bu taleplerinin tartışma gündemine alınmaması durumunda Cenevre görüşmelerine katılmama kararı aldı.

Haberde, MGK Başkanı Nuri Ebusehmen’in BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon ile görüşeceği ve MGK’nın bundan sonraki görüşmelere katılmasının, anlaşmada değişiklik taleplerinin görüşme gündemine alınmasına bağlı olacağını ileteceği kaydedildi.

MGK’ya karşı mücadele eden ve ülkenin doğusunda kontrolü elinde bulunduran Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, BM tarafından hazırlanan siyasi çözüm planını, Fas’ın Sahirat kentinde 12 Temmuz’da düzenlenen toplantıda paraflamıştı.

“Sahirat Anlaşması” adı verilen plan, ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin yasama konseyi olarak kabul edilmesini, ayrıca yüksek devlet, anayasa hazırlama, savunma ve güvenlik konseylerinin kurulmasını öngörüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.