FilistinHaberlerOrtadoğu

Cenin halkı zindanlardaki yakınlarını ziyaret edemiyor

Esirler Derneği’nin Cenin Şubesi yaptığı açıklamada, Cenin’deki esir ailelerinin %40’ının zindanlardaki yakınlarını ziyaret edemediğini, %30’unun ise kısmi olarak engellendiğini ifade etti.

Esirler Derneği’nin Cenin Şubesi başkanı Rağıb Ebu Deyyak bugün (30 Ağustos Pazartesi) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “İşgal rejiminin bu tecavüz ve zulümleri uluslararası hukuka, 4. Cenevre Anlaşmasına ve insan hakları ilkelerine terstir. Kızılhaç’tan esir yakınlarının karşı karşıya kaldıkları bu zulme dur demesini bekliyoruz.”

Basın açıklamasının devamında yine Kızılhaç’tan ziyaretlerin haftalık olarak düzenlenmesi, içeriye giysi, kitap ve gıda sokulabilmesi için girişimlerde bulunması istendi.

Ziyaretlerin aksaması üzerine esirlerin giysi konusunda çok sıkıntı çektiklerini belirten dernek, bunun üzerine esirlerin ihtiyaçlarını cezaevi kantininden çok pahalıya almak zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

Batı Yaka ve Kudüs halkına bu kısıtlamalar getirilirken, Gazze halkı ise bölge dışına çıkamadığı için zindanlardaki yakınlarını zaten ziyaret edemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.