AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Centcom komutanından İran’a suçlama!

ABD Merkez Komutanlığı’nın CENTCOM olarak bilinen terör karargahı komutanı, Washington’un savaş çığırtkanlığı ve Batı Asya bölgesine müdahalesine atıfta bulunmaksızın Tahran’ı bölgede istikrarsızlık çıkarmakla suçladı.

İRNA’ya göre; CENTCOM olarak bilinen ABD Merkez Komutanlığı komutanı Michael Corilla, ABD Donanması’nın 5. filosunun İran’la ilgili asılsız suçlamasına ve ülkesinin Batı’da Washington topraklarından binlerce kilometrelerce uzakta bulunduğuna en ufak bir atıfta bulunmadan  İran’ın hala Batı Asya’daki istikrarı bozan ana unsur olduğunu ileri sürdü. 

İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel gücünden ve etkisinden her zaman korkan Amerika, yedi yıldır bu Batı Asya ülkesi Yemen’e yönelik saldırganlığını ve İran aleyhinde asılsız iddialarda bulunan saldırganları destekleyerek onları meşrulaştırmaya çalışıyor.

ABD Donanması 5. Filosu Cumartesi günü yaptığı asılsız  suçlamasında, Umman Körfezi’nde ve İran’dan Yemen’e giden bir deniz yolu üzerinde 50 tondan fazla cephane, fünye ve roket yakıtı taşıyan bir balıkçı gemisinin 1 aralıkta yakalandığını iddia etti. 

Beyaz Saray’ın Siyonist rejim yanlısı ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Umman Denizi’nde bir gemiye insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, daha önce şöyle demişti:”İran İslam Cumhuriyeti’ni haksız yere suçlamak, ABD hükümeti, Siyonist rejim İsrail ve bu ülkelerin bazı müttefiklerinin bilinen yaklaşımıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.