FilistinHaberlerOrtadoğu

Ceradat’ın İsrail cezaevinde şehadeti ardından Gazze’de gösteriler düzenlendi

Filistinli tutuklu Ceradat’ın İsrail cezaevinde şehadeti ardından Gazze’de gösteriler düzenlendi.

Filistinli tutuklu Arafat Ceradat’ın dün İsrail cezaevinde şehadetinin ardından, Filistinli gruplar Gazze’de ”kızgınlık yürüyüşü” düzenledi.

Gazze’de Ceradat’ın ölümü protesto edilerek, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklularla dayanışma için sloganlar atıldı.

Ceradat’ın şehadetinden İsrail’i sorumlu tutan eylemciler, Filistinli mahkum ve tutuklular sorununu çözüme kavuşturulması ve Filistinli tutuklularla takas yapılması için İsrail askerlerinin rehin alınması gerektiği yönünde sloganlar attı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı basın açıklamasında, uluslararası camiayı, Filistinli tutukluların sıkıntısının son bulması için İsrail’e baskı yapmaya çağırdı.

Filistinli Esirleri Savunma Merkezi Başkanı İsmail es-Sevabite, Ceredat’ın ölümü ile 1967 yılından bu yana İsrail cezaevlerinde ölen Filistinlilerin sayısının 207’ye ulaştığını söyledi.

İsrail’in Filistinli tutuklu ve mahkumlardan intikam almak için psikolojik ve bedensel işkencelere tabi tuttuğunu savunan Sevabite, ”Ceradat, hiç şüphesiz İsrail tarafından infaz edilmiştir” dedi.

Sevabite, Arap dünyasının Filistinli tutuklular meselesine karşı suskunluğunu kınadı.

Mecdu Cezaevi’nde 3 aydır tutuklu bulunan 30 yaşındaki Arafat Ceradat, dün hayatını kaybetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2022 (24) içerik yüklenmiştir.