AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: AB paketi İran halkının haklarını güvence altına almalı

Nükleer anlaşma konulu Viyana oturumuna katılmak üzere Avusturya’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Viyana Havalimanı’nda basın mensupların sorularını yanıtladı.

Zarif, “Bugün Cuma, Avrupa Birliği’nin ekonomik paketi İran’a sunulacak, bu paket hakkında beklentileriniz neler?” sorusu üzerine, “Bu paket, İran halkının hem ekonomik hem de diğer haklarını kapsamalı. Çünkü nükleer anlaşmada sırf ekonomik konular değil diğer taraflarca yapılması gereken nükleer ve siyasi konular da öngörülmüştür” yanıtını verdi.

Zarif, sözlerine şöyle devam etti: Bunlardan birçoğu, özellikle ekonomi alanı ile ilgili girişimler ABD’nin yaptırımlarının kaldırılmasına tabi olan konulardır. Şu anda İran karşıtı yaptırımlar ABD’nin yasadışı eylemi nedeniyle geri getirildiği için diğer taraflar ortak sorumluluklarını yerine getirme konusunda güvence sağlmak zorunludur.

AB’nin söz konusu paketi sunması halinde İran’dan herhangi bir talepte bulunup bulunmayacağı konusunda Zarif, “Avrupalıların İran’dan isteyebilecekleri tek şey, İran’ın verdiği taahhütlerine bağlı kalması. Onların bu isteği şu ana kadar Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından defalarca doğrulanmış bir gerçektir. Diğer taraflara İran halkının hakları yerine getirildiği sürece yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğimizi açıkladık” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.