AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: AB’den yorum değil pratik güvence bekliyoruz

İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer anlaşmanın devam etmesi için Avrupa ülkelerinden yorum veya yazılı açıklama değil pratik güvence beklediklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Euro News’a verdiği özel röportajda gündemdeki konuları değerlendirdi.

İran’la yapılan nükleer anlaşma hususunda Avrupa’nın tutumu hakkında Zarif, “Avrupa sadece yorum ve yazılı açıklama yapmakla kalmamalı, özellikle bankacılık, yatırım, enerji, ulaşımın yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere destek için pratik güvence sağlamalı” dedi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşen Trump-Putin zirvesinde Suriye konusunda iki ülke arasında vurgulandığı yakınlaşmaya ilişkin Zarif, şunları konuştu: Suriye kaderinin bu ülkenin halkı tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bana göre Suriye halkı yedi yıl boyunca gösterdiği büyük bir azimle baskılar, terör saldırıları ve işgalcilerin karşısında durdu. Şüphesiz İran ve Suriye hükümeti de sağladığı destek vasıtasıyla halkın yanında olduğunu gösterdi.

Zarif, “Rusya ve Suriye hükümeti ile sahip olduğumuz iyi koordinasyonu sürdüreceğiz . Üç tarafın ana hedefi terör ve aşırılıkla mücadeledir. Kanaatimce Suriye halkının direnişi olmasaydı, terör örgütü DEAŞ’la mücadelede elde ettiğimiz başarılar gerçekleşmeyecekti” açıklamalarında bulundu.

ABD ile müttefiklerinin DEAŞ’a sağladığı gizli desteklerine dair Zarif, “Şimdiki durumda ABD Başkanı Donald Trump, Suriye ile ilgili herhangi bir itibar elde etmke isterse, bu ABD ve müttefiklerinin DEAŞ’a sağladığı destekten mümkün olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Zarif, “Batı kaynakları bu destekleri net bir şekilde kanıtlayan güvenilir belgelere sahip. DAEŞ ve diğer terör örgütlerinin elinde Amerikan silahların bulunması bunun ispatıdır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (73) içerik yüklenmiştir.