HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: ABD’nin yeni stratejisi, bu ülkeyi daha da izole edecek

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıkladığı ABD’nin İran’a karşı yeni stratejisinin bu ülkenin daha da izole olmasına yol açacağını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 21 Mayısta, Başkan Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çıkmasının ardından İran aleyhinde temelsiz iddialarda bulunarak, Tahran’ı tarihteki en ağır yaptırımlarla tehdit etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün İslami Şura Meclisi’ndeki “Diplomasi ve Ulusal Çıkar” fraksiyonu üyeleriyle düzenlediği oturumda, nükleer anlaşmayı İran için büyük bir kazanım olarak niteledi. Bugün ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini sadece Fars Körfezi kıyısındaki 3 Arap ülkesi ve işgal rejiminin desteklediğini belirterek, uluslararası bir mutabakatın nükleer anlaşmanın arkasında olduğunu ve Trump’ın bu şartları değiştirmeyi başaramadığına inandığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı ayrıca bazı ülkelerin desteğinin İran’a destek anlamına gelmediğini, onların uluslararası anlaşmaları ihlal edenlere karşı olduklarını vurguladı.

Zarif, müzakereye katılan tüm ülkelerin kendi çıkarları peşinde olduklarına işaretle, Avrupa’nın da kendi çıkarları için anlaşmayı desteklediğini, İran’ın da kendi çıkarlarının temin edilmesi ve yeteri kadar güvence verilmesi halinde anlaşmadan çekilmeyeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.