AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Avrupa’nın İran’ın füze gücü konusundaki tutumu siyasi slogandır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Batı’nın İran’ın füze gücü ve savunma konusundaki tutumunun siyasi bir slogandan ibaret olduğunu söyledi.

Zarif, dün öğleden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, batının İran’ın füze konusundaki tutumunu net hale getirmesi gerektiğini belirterek, ‘Eğer Avrupa İran’ın savunma gücü konusunu gündeme getiriyorsa, bölgeye yüzlerce milyar dolarlık silah satarak bölgeyi barut deposuna dönüştürürken bu konuda da net tutum ortaya koymalı’ dedi.

Fransa dışişleri bakanı İran ziyareti eşiğinde İran’ın füze programının Fransa ve ortaklarının kaygılarına neden olduğunu iddia etmişti.

İran dışişleri bakanı, nükleer anlaşma konusuna da temasla, Amerika’nın, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmediği gibi Avrupalıları da engelliyor” dedi.

Yemen krizine değinen Zarif, bu krizin müzakerelerle çözülebileceğini ve tecavüzün sonlanması ile mümkün olacağını belirtti. ve bu konuyu da Avrupa tarafıyla görüşeceğini belirtti.

Avrupalıların Yemen konusunda daha yapıcı rol oynayabileceğini ifade eden Zarif, Avrupa ülkelerinin Yemen hususundaki tutumunun yapıcı olmadığını ifade etti.

İran dışişleri bakanı, Avrupa tarafı ile başta Yemen olmak üzere bölgesel meselelerde görüş alış verişlerinin yeni olmadığını belirterek, ‘bu görüşmelerin diğer konulara girmek manasına da gelmediğini’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.