HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Brüksel toplantısı önemli siyasi mesaj taşıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Brüksel’de İngiltere, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi ile birlikte düzenlenen toplantının önemli siyasi mesaj taşıdığını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Brüksel’den Tahran’a dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupalıların nükleer anlaşmanın korunması için yapılması gereken işlerden bir liste hazırladıklarını belirterek, bu liste uyarınca İran çıkarlarının ne kadarının temin edilmesi konusunda karar verilebileceğini belirtti.

Nükleer anlaşmanın sürmesi için Brüksel toplantının uygun başlangıç olduğunu hatırlatan Zarif, ayrıca bu toplantının önemli siyasi mesaj gönderdiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı önümüzdeki haftadan itibaren Avrupa’da yoğun biçimde teknik oturumların başlayacağını belirterek, gelecek Cuma günü de ABD’siz 5 ülke ile ortak komisyonun kurulacağını ve ortak komisyon mekanizmasının çalışmaya başlayacağını ifade etti.

AB Dış Politika sorumlusu Bayan Federika Mogherini, dün gece İngiltere, Almanya, Fransa ve İran dışişleri bakanları arasında yapılan nükleer anlaşmayla ilgili görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, Avrupalıların Kapsamlı Ortak Eylem Planını (KOEP) korumak için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Bu arada, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Amerikan başkanı Trump’ın akılsızca ve tüm uluslararası kuralları ayaklar altına alarak nükleer anlaşma KOEP’ten çıkmasına dünya genelinde gösterilen tepkilerin, Amerika’nın itibarını ayaklar altına aldığını ve inzivaya ittiğini ve Amerikan halkına telafisi imkansız zararlara yol açacağını bildirdi

Başa dön tuşu
Kapalı