HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Diplomasi tüm milletlere yardımcı olur

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran-Avusturya milletleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde kültürün rolüne işaretle, diplomasinin tüm milletlere yardımcı olduğunu söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran, Avusturya arasında diplomatik ilişkilerin tesisi için Viyana’da düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Zarif, İran, Avusturya ilişkilerinin mazisinin 500 yıllık olduğunu belirtti.

19. yüz yılda İran ve Avusturya ilişkilerinin nitelik ve nicelik açısından geliştiğini ifade eden Zarif, günümüz anlamında ilk yüksek okulu olan Dar Ül Funun’un Avusturya tarafından tesis edildiğini ve daha sonra Avusturyalı uzmanların İran’ın imarında rol aldıklarını söyledi.

Birinci Dünya Savaşı sonrası, İran’ın Avusturya Cumhuriyetini tanıyan ilk ülkelerden olduğunu ifade eden Zarif, daha sonra iki ülke arasında önemli anlaşmalar imzalandığını söyledi.

Avusturya hükümetlerinin İran ve 5+1 grubu arasındaki müzakereler zamanında müzakerelerin kolaylaştırılmasına ve ev sahipliğine değinen Zarif, Avusturya’nın bu husustaki rolünün tarihi ve yapıcı olduğunu söyledi.

İki ülke ilişkilerinin karşılıklı saygı ve menfaatlere dayalı olduğunu ifade eden Zarif, ‘’Biz topluca, diplomasinin sonuç verici ve milletlere yardımcı olduğunu ispatladık. Diplomasi milletler arasında yapıcı işbirliği atmosferi yaratmada etkilidir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.