AfrikaHaberlerOrtadoğu

Cevad Zarif: Dünya yalnız Amerika’dan ibaret değil

İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Her şeyin Amerika olduğunu düşünmemeliyiz, bu fikir yaygınlaştırılmamalı. Dünya yalnız Amerika’dan ibaret değil” dedi.

İran Meclisi Velai Milletvekilleri Fraksiyonu Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nagavi Hüseyni, Dışişleri Bakanı Zarif ve bu fraksiyon arasında düzenlenen nükleer anlaşma konulu oturumun içeriğini açıkladı.

Nagavi Hüseyni, “Sayın Zarif oturumda, ‘Avrupalılar daha önce ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımların hemen hemen aynısını izliyorlardı. ABD ile Avrupa arasında petrol, bankacılık, finans ve para kısıtlamaları konusunda tam bir oybirliği vardı. Fakat şu anda her şey değişti en azından Avrupa, sözde ABD’nin karşısında duruyor. AB ülkeleri kararlıkla mevcut nükleer anlaşmayı korumak istiyor ancak söylenenlerin hayata geçirilmesi önemli’ ifadelerini kullandı” dedi.

Söz konusu oturumda Zarif’in konuşmasının satır başları şu şekilde:

– İslam İnkılabı Zaferi’nin en başından beri bize düşman olan ABD bu politikasını sürdürecektir. Cumhuriyetçi veya Demokrat Parti farketmez. Onların izlediği yöntmeler değişiktir.

– ABD Başkanı Trump nükleer anlaşmadan geri çekilmek için gayrimeşru yolları kullanmıştır. Onlar İran’ın iç meseleleri konusunda farklı bir vizyona sahip. ABD’nin İran’la ilgili boş hayallerini yok etmeliyiz ve onlara İran’ın komplolar karşısında güçlü olduğunu göstermeliyiz.

– Her şeyin Amerika olduğunu düşünmemeliyiz, bu fikir yaygınlaştırılmamalı. Dünya yalnız Amerika’dan ibaret değil, dünya ile işbirliği kurabiliriz.

– Dünyadaki ülkelerin çoğusu, İran’la işbirliği yapacaklarını ortaya koymuştur. Şimdiki durumda nükleer anlaşmayı savunan devletlerin kapasitelerinden yararlanabiliriz.

– Hukuki yöntemlerle milli menfaatlerimizi ve nükleer anlaşma cephesini koruyacağız. Aynı zamanda Amerikalıların yalan söylediğini ve uluslararası bir anlaşmayı illegal bir şekilde ihlal ettiğini tüm dünyaya kanıtlayacağız.

– Komşu ülkelere odaklanma Dışişleri Bakanlığı’nın gündem maddesinde yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.