Asyaİran

Cevad Zarif, Ermeni mevkidaşı ile Karabağ münakaşasını görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Münih Güvenlik Konferansı’nın kulisindeki görüşmelerinin devamında Ermeni mevkidaşı Zohrab Mnatskanian ile bir araya geldi.

İran ile Ermenistan dışişleri bakanları görüşmede, ticaret, ekonomi, bankacılık, enerji ve ulaştırma dahil ikili münasebetler ve Karabağ münakaşasını ele aldılar.

BM Çocuklara Yardım Fonu Yürütme Direktörü Henrietta da bugün Münih’te İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü.

Zarif, Münih’te Irak Küt Bölgesi Milli Güvenlik Müşaviri Mesrur Barzani ile de bir araya geldi. Zarif yaptığı görüşme sonrası, kendisi ile Irak, Kürt Bölgesi hükümetinin oluşturulması ve Suriye konusunda fikir alış verişinde bulunduklarını söyledi.

Zarif, Suriye ile ilgili tarafların herkesin Suriye toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini vurguladıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Zarif, BM Genel Sekreter Siyasi İşler Yardımcısı Rosmary Cicarlo ile de Münih’te bir araya geldi.

Görüşmede ikili işbirliği, 2231 sayılı kararname, nükleer anlaşma, İran-Avrupa mali mekanizması ve muhtelif bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Zarif’in bugün yaptığı başka bir görüşme de Lübnan Savunma Bakanı Elyas Busab ile oldu. Görüşmede iki bakan, ekonomik ve bölgesel konuları masaya yatırdılar.

Zarif daha önce de AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi, Güney Kore Dışişleri Bakanı, Uluslararası Akiller Grubu’ndan Ahzer İbrahimi ile bir araya gelmişti.

Münih Güvenlik Konferansı muhtelif ülkeler ve örgütlerden yüzü aşkın yetkili ve zatın katılımıyla cuma günü çalışmalarına başladı.

Zarif, Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşma yapacak.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.