HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Cevad Zarif, Esad, Muallim ve Hamis ile görüştü

Şam’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Başbakan Hamis ve Dışişleri Bakanı Muallim ile ikili ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı ile Suriye Devlet Başkanı görüşmede, iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve İranlı firmaların Suriye’nin yeniden imarı için aktif varlığına vurgu yaptılar.

İki taraf ayrıca, direnişin zaferi ve terörizmle mücadeleden sonra İran ve Suriye’nin ekonomik başta olmak üzere her alanda işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini belirttiler.

İran Dışişleri Bakanı ile Suriye Devlet Başkanı ayrıca, önemli ikili ve bölgesel konuları ele alarak, göçmenlerin geri dönmelerine vurgu yaptılar.

İran Dışişleri Bakanı Zarif bugün Şam’da Suriye Başbakanı İmad Hamis ile yaptığı görüşmede direniş cephesinin son zaferlerini kutlayarak, Suriye halkı ve hükümetinin bu zaferlerin ardından kendi ülkelerinin yeniden inşası istikametinde hareket edeceklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca Şam Yeniden İnşa Fuarı’nın düzenlenmesini olumlu karşılayarak bu girişimin Suriye’nin yeniden inşasının başlaması için güçlü iradeyi gösterdiğini kaydetti.

Suriye Başbakanı da görüşmede İran’ın ülkesine yardımlarından dolayı teşekkür ederek, İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya başta olmak üzere dost ülkeler ve özel firmalarının katılımı ve işbirliğiyle Suriye’nin yeniden inşasını takip edeceklerini belirtti.

Resmi ziyaret için Suriye’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca, Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ile bir araya gelerek gündemdeki konuları görüştü.

İkili ilişkiler başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler, mülteciler sorunu ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Suriye konulu Astana süreci, ekonomik işbirliğinin arttırılması, İranlı şirketlerin Suriye’nin yeniden inşa projesine katılımı, BM ile ortak işbirliği ve Yemen krizi konuşuldu.

Bu görüşmede Bakan Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’nin terörle mücadele hususunda Suriye’ye tam olarak destek sağlayacağının altını çizerek, Tahran’da düzenlenecek İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Zirve’nin bu doğrultuda olduğuna dikkati çekti.

Suriyeli yetkili de bu görüşmede İran’ı terörle mücadele alanında ülkesine verdiği destekten dolayı takdir etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.