HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif, İran bölgesel sorunların çözümünde işbirliğine hazır olduğunu bildirdi

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, attığı twitte, İran’ın Suriye ve Yemen’de buhranın başlamasının hemen ardından, bölgesel sorunların çözümü konusunda işbirliğine hazır olduğunu ilan ettiğini bildirdi.

Zarif, bölgesel sorunların siyasi yoldan çözümüne vurgu yaparken, bölgesel sorunların ancak bölgesel işbirliğiyle mümkün olabileceğinin altını çizdi ve ”Amerika ve Avrupa İran’ın füze programını sorgulamak yerine bölgeye gönderdikleri yüzlerce milyar dlarlık silahların sevkiyatını durdurmalılar” dedi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın füze programının savunma amaçlı olduğunu belirterek, ”BM Güvenlik Konseyi, İran’ın füzeye sahip olmasını yasaklamamıştır’ dedi.

İran dışişleri bakanı, Amerikan yönetiminin nükleer anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini bildirirken, ‘Nükleer anlaşmayla ilgili olarak yalnızca sözlü açıklama yapmak yeterli değildir’ dedi.

Amerikan başkanı Donald Trump, iktidara gelmeden ve geldikten sonra sonra sürekli olarak nükleer anlaşma aleyhinde açıklamalar yaparken bu durum Amerika’yı dünyada inzivaya itmiştir. Çünkü uluslararası toplum ve hatta Amerika’nın en yakın müttefikleri nükleer anlaşmalara destek vermişler ve bu anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu bildirmektedirler.

Kapalı