AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: İran terör ve aşırıcılığa karşıdır

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran halkının, her türlü terör, öldürme ve terörist girişime karşı olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre Zarif, bugün Tayland’da diplomatlar, araştırmacılar ve ülkenin tanınmış kişileriyle görüşmesinde yaptığı açıklamada, terörizmin bütün dünyayı tehdit ettiğini belirterek, ‘İran’ın dini inancına göre terör, şiddet, öldürme gibi her türlü şiddet kabul edilemez’ dedi. Terörle mücadelede için dünya genelinde ortak işbirliğinin gerekli olduğunu söyleyen Zarif, böyle bir tutumun olmadığı için bu zamana kadar terörle mücadelede başarılı bir sonuç alınamadığını söyledi. Zarif açıklamasında nükleer faaliyetlere de temasla, nükleer enerjinin İran’ın en tabii hakkı olduğunu söyledi.

(Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Zarif ve Kerry’nin geçen günlerde Devrim Muhafızları Ordus’unun düzenlediği füze atışları konusunda telefon görüşmesi iddialarını yalanladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan güvenilir bir kaynak, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, John Kerry ve Muhammed Cevad Zarif’in geçen günlerde Devrim Muhafızları Ordusu tarafından düzenlenen füze atışları konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdiği yönünde yaptığı açıklamanın yalan olduğunu bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.