AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: İran ve Pakistan’ın ilişkilerinin kökü iki ülkenin ortaklıklarına dayanıyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Zarif, İran ve Pakistan’ın ilişkilerinin sadece diplomatik değil duygusal boyutu da olduğunu ve kökünün çok sayıdaki ortak noktalarına dayandığını, siyasi anlaşmazlıkların bu tür ilişkiye asla zarar vermediğini belirtti.

İslamabat’ta Pakistanlı elitler, düşünürler ve diplomatlara İran-Pakistan ilişkilerinin kuruluşunun 70. yıldönümü dolaysıyla düzenlenen merasimde hitap eden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, doğalgaz boru hattı projesinin tamamlanması, bankacılık ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılması ve serbest ticaretin uygulanmasının iki ülkenin kardeşçe münasebetlerini güçlendireceğini ifade etti.

İran ile Pakistan’ın birçok fırsat ve kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken Zarif, bu kapasite ve imkanların değerlendirilmesine vurgu yaptı.

Zarif, bazı ülkelerin silah alımıyla kendi güvenliğini sağlayabileceklerini düşündüklerini ancak asla böyle olmadığını hatırlatarak, bölgede terörizm ve radikalizmin kökü ile mücadeleye vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı, küçük anlaşmazlıkların İran ve Pakistan’ın birbirinden uzaklaşmasına sebebiyet vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kapalı