HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: İran, Yabancı ortaklar için en güvenilir pazardır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, İran’ın yabancı ortaklarının İran’dan daha güvenli ve güvenilir bir Pazar olmadığı gerçeğini algıladıklarını söyledi.

Tahran’da mukim yabancı Misyon temsilcileri ile bir oturumda bir araya gelen Zarif yaptığı açıklamada,’’Belki baskılar sonucu piyasalarda bazı negatif gelişmeler oluşabilir, fakat İran ticaretinde her zaman özel sektör belirtilen hedeflerin ilerletilmesi için gücünü göstermiştir’’ dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin inişli çıkışlı günler geçirdiğini ve devrimin zaferinden beri birçok baskıya maruz kaldığını ifade eden Zarif, ‘’İran meşruiyet ve ilerlemesini yabancı kaynaklardan ve diğer araçlardan almamıştır, İran’ın gücü ve meşruiyeti halktan kaynaklanmaktadır’’ dedi.

Geçen haftalarda İran ve 4+1 ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı sonunda karşı tarafın yayınladığı bildiriye değinen Zarif, bu bildirinin siyasi bir taahhüt olduğunu belirterek, karşı tarafın yapılan toplantılarda bankacılık, petrol satışı, ticaret, sigortacılık, hava ulaştırması, yatırım alanlarında gerekenlerin yapılmasını taahhüt ettiğini söyledi.

Zarif, ‘’Dünya bir yol ayrımındadır. Dünya Amerika’nın tüm dünya’ya tahmil ettiği siyasi ve ekonomik yasakları kabul etme veya uluslararası kanunlar çerçevesinde ilişkilerine devam etme yol ayrımındadır. Dünya düzeyinde siyasi karar almanın kanun çerçevesinde olduğuna eminim fakat ülkelerin Amerika’nın zorbalığı karşısındaki gücü sorgulanacak bir konudur’’ dedi.

İran’ın kanunlara uyan bir ülke olduğunu ifade eden Zarif, ‘’Amerika’nın KOEP’ten çıkması sonrası İran aynı şeyi yapma hakkına sahiptir ve bu hak hala saklıdır, fakat bizim seçimimiz dostlarımız, ortaklarımız ve KOEP üyesi diğer ülkelerle kanuni bir yol üzerinde anlaşmak oldu’’ dedi.

İran’ın 1955 İran-Amerika arasındaki anlaşma çerçevesinde Amerika’nın yasa dışı ambargoları aleyhinde Uluslararası Adalet Divanına dava açtığını ifade eden Zarif, ‘’Umarım siyasi ve ekonomik alanın yanında hukuki alanda da Amerika’nın rahatlıkla ve hukuk dışı olarak uluslararası camianın istekleri karşısında hareket edemeyeceğini de gösteririz. Amerika’nın siyasi, ekonomik ve hukuki anlaşmaları ayaklar altına alma alışkanlığı uluslararası camia tarafından durdurulmalı zira bunun olmaması durumunda uluslararası düzen ve ekonomi için iyi bir gelecek düşünülemez’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.