HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: İslam İşbirliği Teşkilatı Ana Felsefesinden Uzaklaşmamalıdır

Endonezya’nın Başkenti Cakarta’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Filistin ve aziz Kudüs” başlıklı 5. Olağanüstü Konferansı’nda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif yaptığı konuşmada; “İran, son 40 senede uygulanan bütün baskılara rağmen Filistin davasına desteğini sürdürecek.” dedi.

Zarif, İsrail rejiminin Mescid-i Aksa ve çevresindeki mekanlara karşı yürüttüğü yayılmacı politikalarını örtbas etmek için, coğrafi demografiyi değiştirerek Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalışmaktadır.” diye açıkladı.

BM Güvenlik konseyinin bir takım nedenlerden ötürü BM ilkeleri karşısındaki kendi sorumluluğunu yerine getirmediğini ve siyonist İsrail rejiminin, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden siyasetlerinin aynen devam etmesi karşısında sessiz kaldığını belirten Zarif, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman Filistin meselesi hususundaki kendi sorumluluğunu hatırlattığını ve son yıllarda kendi üzerindeki ağır baskıların, Filistin davasına vermiş olduğu destekten kaynaklandığını bilmesine rağmen bu siyasetini kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi.

Zarif, Müslümanların kendi anlaşmazlıklarını bir kenara bırakarak Filistin’in işgaline son verilmesi için icraat yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Filistin’in tamamen özgürlüğe kavuşması için İsrail işgalcilerinin Kudüs şehrinin dokusunu değiştirmeye yönelik yaptıkları yasadışı eylemlerinin karşısına geçmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Filistin ve Kudüs meselesinin İslam İşbirliği Teşkilatı’nın ana görevi olduğunu ve bu husustaki bütün vaatlerini yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Zarif, “Bugün birçok meseleyle meşgulüz ancak bunların hiçbirisi bizi İslam İşbirliği Teşkilatı’nın ana konusu ve var oluş felsefesinden uzaklaştırmamalıdır.” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.