FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Kudüs’ün Siyonist Rejimin Başkenti Olarak İlanı Müslümanlara Karşı Açık Düşmanlıktır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif; ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak ilan etmesini, Müslümanlar ve İslam ülkeleriyle açık düşmanlık olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad zarif bugün Tahran’da düzenlenen 2. Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada; Batı Asya’daki olaylar, şiddet, terörizm ve radikalizme işaretle, çok tehlikeli bir örgüt olan IŞİD’in askeri olarak bastırıldığını ve sözde halifeliğine son verildiğini ifade etti.

Irak ve Suriye halkı ve hükümetlerinin geçen 6 senede IŞİD başta olmak üzere bu örgütlere karşı kahramanca mücadele ederek önemli zaferlere imza attıklarını hatırlatan Zarif, İran’ın bu iki dost ve kardeş milletinin yanında bu tarihi mücadelede yer aldığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı, IŞİD’in askeri olarak çökertilmiş olsa da, bu tehlikeli ideolojinin Suriye ve Irak’taki kalıntılarıyla mücadelenin sürmesini ve radikalizmin finans ve ideoloji kaynağının kurutulmasının öncelik arz ettiğini vurguladı.

Zarif sözlerinin devamında bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması önemine vurgu yaparak, uluslararası camiadan Irak ve Suriye’nin yeniden yapılandırılması konusuna önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı sözlerinin devamında, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanımasını, Müslümanlar ve İslam ülkelerine karşı açık düşmanlık olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı, Filistin’in işgalinin sürmesini de bölge ve dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi mesele olduğunu ifade ederek, bölgedeki tüm meselelerin bu sorunun etkisi altında olduğunu ifade etti.

Mazlum Yemen halkına karşı saldırılar ve cinayetlerin devam ettiğini ve burada yoğun şekilde savaş suçlarının işlendiğini söyleyen Zarif; 33 ay sonuçsuz savaşın ardından saldırganların, Yemen krizinin askeri çözüm olmadığı kanaatine vardıklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, bölgenin en önemli meselelerinden birinin ABD’nin müdahaleleri ve politikaları olduğunu hatırlatarak, ABD’nin müdahalelerinin bölgedeki krizleri tırmandırdığını kaydetti, ABD’nin Suriye topraklarındaki illegal askeri varlığının sürmesini yıkıcı ve gerilim çıkarıcı olarak niteledi.

Dışişleri Bakanı coğrafi koşullar uyarınca bölge ülkelerinin barış içinde bir arada yaşaması gerektiğini ifade ederek, ortak tarih, kültür ve mezhebin bu tür işbirliği ve barışık yaşamayı zorunlu ve istenen bir durum hale getirdiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif; bölgede silahlanma rekabetini yıkıcı bir rekabet niteleyerek, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi üyelerinin geçen sene toplam 116 milyar dolar, askeri bütçeleri için ayırdıklarını hatırlatarak, bu tür girişimin güvensizlik ve gerilime ve ölümcül silah yapan yağmacıların cebine paraların akmasına sebebiyet verdiğini ifade etti.

Zarif sözlerinin devamında, hiçbir ülkenin komşularını karıştırma pahasına kendi için güvenlik sağlayamayacağını, birbirine kenetlenmiş bir dünyada böyle bir düşüncenin tehlikeli bir kuruntudan ibaret olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.