AfrikaHaberler

Cevad Zarif: Nijerya devleti müslümanların canını korumak için ciddiyet göstermeli

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Nijerya Dışişleri Bakanı Geffrey Onyeama ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Nijerya’da yaşanan acı olay ve müslümanlardan bazılarının hayatını kaybetmesinden dolayı İran İslam Cumhuriyeti’nin üzüntüsünü dile getirerek bu gibi olayların bir daha gerçekleşmemesi temennisinde bulundu.

Zarif, “Nijerya devletinin bu tür olaylara acil müdahale ederek bir daha tekrarlanmamasını sağlaması ve müslümanların can güvenliğini garanti altına almasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Nijerya Dışişleri Bakanı Geffrey Onyeama da ülkede güvenliğin sağlanması ve müslümanlara daha fazla zarar verilmemesi yönünde ülkenin ilgili yetkilileri ile yakın temas içinde olduğunu bildirdi.

Nijerya Ordusu’na bağlı güçler, Nijerya müslümanlarının lideri İbrahim ez-Zakzaki’yi gözaltına almak amacıyla dün Zarya kentinde onun evine baskında bulunmuş ve liderlerini teslim etmek istemeyen müslümanları yaylım atışına tutarak Şii Müslümanlardan bir grubu şehit etmişti. Bazı kaynaklara göre, bu olayda 35 kişinin öldürüldüğü belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.