HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Nükleer anlaşma ABD hükümetinin hiç bir anlaşma için güvenilmeyeceğini göstermiştir

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, ”İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşma ABD hükümetinin hiç bir anlaşma için güvenilmeyeceğini göstermiştir” dedi.

14 temmuz 2015 tarihi, İran ile 5+1 grubu arasında uzun yıllar süren müzakere sürecinin ardından nükleer anlaşmanın imzalandığı tarihtir ama Amerika 8 mayıs 2018’de bu anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini ilan etti.

İran dışişleri bakanı Zarif, dün twitter’dan yaptığı açıklamada, ”İran’ın, Amerika’nın verdiği sözlere güvenmeyeceğini bildiğini ve bugün ABD müttefiklerinin de bu konuyu açık bir şekilde gördüklerini belirterek, nükleer anlaşmanın, Trump yönetimine hiç bir anlaşma konusunda güvenilmeyeceğini gösterdiğini” söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, nükleer anlaşmanın üçüncü yılında çok yönlü diplomasinin zaferi olarak kaldığını söyledi.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek yanlı çıkmasının ardından Avrupa ülkeleri bu anlaşmanın korunması çağrısında bulunmuş ve İran İslam Cumhuriyeti de, nükleer anlaşmadan doğan iktisadi kazanımlarının temin edilmesi için Avrupa ve diğer taraflardan garanti istemiş ve bununla ilgili olarak da belli bir süre tanımıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (62) içerik yüklenmiştir.