İran

Cevad Zarif: Nükleer anlaşmada İran artık Avrupa’yı beklemeyecektir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) defalarca İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) bağlı olduğunu defalarca onayladığını belirterek, İran’ın sabrının tükendiğine dair ikazda bulundu.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’Netanyahu, Trump ve işbirlikçilerinin İran ile ilgili bitmez tükenmez iddialarına rağmen UAEK bir kez daha İran’ın Amerika’nın çiğnediği anlaşmaya bağlılığını onayladı. Buna rağmen sabrımız tükenmek üzeredir ve artık nükleer anlaşma konusunda İran Avrupa’yı beklemeyecektir” diye yazdı.

Zarif, Halkın Münafıkları adlı terör örgütünün bir liderinin Fransa Parlamentosu Komisyonları’ndan birinde yer almasına işaretle, ”İran’ın her zaman Avrupalılar ve Fransızlara, teröristlerin bu ülkedeki varlıkları konusunda itiraz etmiştir’ dedi.

İran dışişleri bakanı, çok sayıda teröristin Amerikalı yetkililere para verdiklerini ve bizzat ABD ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un da bu gerçeği itiraf ettiğini bildirdi.

Zarif, Hollanda’nın İran büyükelçisini çekmesi ve İranlı diplomatları kanunsuz bir şekilde Hollanda’dan sınırdışı etmesine tepki olarak İran’ın da İran’da iki Hollanda diplomatını sınırdışı ettiğini ve İran’ın Hollanda büyükelçisini geri çağırdığını söyledi.

Venezuela konusuna da değinen Zarif, ABD’nin her zaman bu ülkenin içişlerine müdahale ettiğini belirterek, İran’ın her zaman bu gibi girişimlere karşı olduğunu ve tepki gösterdiğini bildirirken İran’ın Rusya ile bu konuda da görüş alış verişinde bulunduğunu kaydetti.

(UAEK Başkanı Amano dün UAEK Yönetim Kurulu toplantısında İran’ın KOEP çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirdiğini bildirdi.

UAEK geçen günlerde 14. Kez yayınlanan raporda İran’ın KOEP’e bağlılığına vurgu yaptı. Tüm bu raporlar ABD Başkanı Trump’ın Mayıs ayında KOEP’ten çekildiğini ilan ettikten ve İran aleyhine askıya alınan tüm ambargoları geri getireceğini ilan ettikten sonran yayınlanmaktadır.)

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.