AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Rusya ve Çin nükleer anlaşmanın uygulanmasından yanadır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin eşliğinde Çin’e giden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu ülkede düzenlenen 18. Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ni değerlendirdi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin eşliğinde Çin’e giden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu ülkede düzenlenen 18. Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne işaret ederek, “Bu zirvede İran’ın nükleer anlaşmanın sağladığı ekonomik faydalardan yararlanmasıyla birlikte Rusya ve Çin’in yanı sıra anlaşmayı imzalayan Avrupa ülkelerinin de taahhütlerini yerine getirip yürürlüğe sokmasına vurgu yapıldı” dedi.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca, bu zirveye katılan liderlerin uluslararası düzeyde olan nükleer anlaşmayı savunduklarına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi sırasında Rusya ve Çin devlet başkanlarıyla bir araya gelip nükleer anlaşmanın son durumu üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Zarif, “Rus ve Çinli taraflar söz konusu anlaşmanın hayata geçirilmesine yönelik tüm işlevsel yolları değerlendirdiler” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.