HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Şanhgay İşbirliği Örgütü, G-7’den tamamen farklıydı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Çin’in Qingdao kentinde düzenlenen Şanhay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin çok taraflılığa inanan milletler arasında saygın bir işbirliği olduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif bugün twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kanada’da düzenlenen G-7 üyeleri birbiriyle kavga edip, her zamanki büyük ahde vefasızlık yapanı memnun etme çabalarını fiyasko verirken Qingdao’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin oldukça farklı olduğunu ve çok taraflılığa inanan ve bağlı olan milletler arasında saygın işbirliğinin bu zirveye hakim olduğunu kaydetti.

Zarif bundan önce attığı başka bir twitte, Çin’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin dünyanın ne kadar hızlı değiştiğini ortaya koyduğuna işaretle, bu zirvede ikili işbirliğinin yararı, nükleer anlaşmaya kesin desteğe vurgu yapılırken tek taraflı hareketlerin reddedildiğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu zirve kulisinde Çin ve Rusya cumhurbaşkanları başta olmak üzere birçok ülke liderleriyle yapıcı görüşmeler gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.