HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Cevad Zarif: Suriye’de askeri çözümün olmadığını herkes kabul etmeli

Muhammed Cevad Zarif, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi. Zarif, Suriye’de askeri çözümün olmadığını tüm tarafların kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Görüşme öncesi açıklama yapan Zarif; “Münih’te anlaştığımız şey ateşkesti, belirli bölgesel aktörlerin yeniden bir araya gelmesine izin verecek bir mola değil” sözleriyle Suriye krizinin askeri çözümünün olmadığının tüm taraflar tarafından kabul edilmesine ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Buna karşın bazı ülkelerin askeri çözüm olduğuna inanmaya devam ettiğini kaydeden Zarif, “Ateşkesin sağlanabilmesi için bu yanılsamayı terk etmeleri gerekiyor. Ayrıca terör örgütlerine, özellikle de El-Nusra ve IŞİD’e karşı savaşın durmamasına da karar verdik” dedi.

Kapsamlı bir ateşkes ve siyasi süreç için hep beraber çalışılması gerektiğini ifade eden Zarif, kazanım elde etmek için diplomasiyi kullanmadıklarını, diğer ülkelerin de El-Nusra ve IŞİD’e canlı kalkan sağlamak için diplomasiyi kullanamayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.