HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Terörizm ve radikalizm ECO bölgesi için tehdittir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü ECO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dış müdahale, terörizm ve radikalizmin son 20 yılda birçok bölgeyi yok ettiğini ve ECO üyeleri için tehdit olmaya devam ettiğini ifade etti.

ECO Dışişleri Bakanları Toplantısı bugün 10 ülkenin katılımıyla Duşanbe’de çalışmalarına başladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, toplantında yaptığı konuşmada; ECO üyesi ülkelerin aynı bölgede bulundukları için ortak bir kaderi paylaşmaları gerektiğini açıklayarak, “Bölgenin bir kısmında meydana gelen zaferlerle yenilgiler hepimizi etkileyecek. Aramızdaki işbirliği ise sadece coğrafya yakınlığına değil hep birlikte paylaştığımız uygarlık, kültür, mezhep ve ortak bir tarihe dayanmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: Bölgedeki jeopolitik denklemler gayet karışık bir hal almıştır. Geride bıraktığımız yirmi yıl boyunca tanık olduğumuz dış müdahale, terörizm ve aşırıcılık bölgemize büyük bir oranda zarar vermiştir, bunlara ilave olarak şiddete bürünen aşırıcı eğilim halen ECO bölgesini tehdit altında tutmaktadır.

1990’lardan beri bölgede koşulların karmaşık hal aldığına dikkat çeken İran Dışişleri Bakanı Zarif, IŞİD’in yenilmesine rağmen Batı, Güney ve Merkez Asya başta olmak üzere radikal grupların geniş şebekeler halinde faaliyet yapmakta olmasının ECO bölgesi için ciddi bir tehlike sayıldığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı, bölge ülkelerinin radikalizm ile mücadele ve finansmanını durdurmak için işbirliği ve ortak bölgesel stratejisi geliştirmeye ihtiyaç duyduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu doğrultuda her daim radikalizm ve terörizmle mücadele için işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin radikal ve terörist örgütlerin en önemli finansman kaynağını yok edebileceğini belirtti.

Zarif ayrıca, ECO üyelerinin çevre tahribi, iklim değişikliği, kuraklık, toz fırtınaları ve kirlilik gibi başka sorunlarla karşı karşıya kaldığını, bu sorunların da üzerine gidilmesi gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı dün Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile ikili münasebetler ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, başkent Duşanbe’de ayrca İran büyükelçiliği, konsolosluğu çalışanları ve ailelerine hitap etti.

Zarif, İran ve Tacikistan’ın ortak bir dil, tarih ve kültüre sahip olduğunu hatırlatarak, “Kültürel ve tarihsel ilişkiler iki ülkeye kayda değer bir özellik kazandırmıştır. Dolayısıyla İranlı diplomatların Tacikistan halkı ve hükümeti ile yakın ilişkileri sürdürme ve geliştirme konusundaki rolü çok önemlidir” dedi.

Zarif, “Kardeşimiz, dindaşımız ve dildaşımız olan Tacikistan hükümeti ve halkı ile ilişkiler bizler için çok hassastır” ifadesini kullandı.

İran ve Tacikistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Zarif, “İki ülke arasında ekonomik işbirliği önemli bir konudur. Eğer İran yapımı ürünleri korumak istiyorsak, komşu ülkeler yerli ürünler için en iyi piyasadır” açıklamalarında bulundu.

Bunlara ilave olarak Muhammed Cevad Zarif, “Tacikistan ile ortak bir sınırımız olmasa bile iki ülkenin kardeşlik ve dostluğu derin ve geniştir” şeklinde konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün bir heyet başkanlığında Tacikistan yetkilileriyle görüşmek ve 23. ECO Dışişleri Toplantısı’na katılmak üzere Duşanbe’ye geldi.

İran, Türkiye, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti, Ekonomik işbirliği Örgütü ECO’nun 10 üyesini teşkil ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.