HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Trump, Bin Selman ve Netanyahu, dünyada şiddet ve hakkı zayi etme simgesiler

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Başkanı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve İşgal rejimi İsrail Başbakanı’ın dünyada şiddet, hakkı zayi etme, bastırma ve güvensizlik simgeleri olduklarını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün öğle saatlerinde “Gazeteciler Günü” dolayısıyla Tahran’da düzenlenen törende konuştu.

Zarif, bugün dünyada herkesin Trump, Netanyahu ve Bin Selman’ın izole olmasından söz ettiklerine işaretle, bu üç kişinin uluslararası anlaşmalara bağlı kalmadıkları, Filistin halkının haklarını çiğnedikleri ve İranofobi politikalarından dolayı dünyada izole olduklarını vurguladı.

Amerikalılar’ın İran ile müzakere önerilerine de dikkat çeken Zarif, Amerikalılar’ın Güvenlik Konseyi ve dünya ülkelerinin çoğunun kabul ettiği nükleer anlaşmayı görmezden gelip, bu anlaşmadan çıkarken müzakere çağrısı yaptıklarını iddia ettiklerini vurguladı.

Amerikalı ve Siyonist yetkililerinin İran halkı ile ilişki kurma çabalarına işaret eden Zarif; “Eğer sizin İran milleti ile ilişkiniz varsa, o zaman niçin uyguladığınız ilk yaptırım uçak yaptırımı oldu?” diye sordu.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının bugün geri getirildiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı, bu yaptırımların İran halkı için etkisi olmayacağını daha çok psikolojik yöne sahip olduğunu kaydetti.

Zarif, düşmanların İran karşıtı komplolarına da işaretle, Siyonist rejim ve İran’ın bazı tecrübesiz komşularının hayal ettiği şeyin İran diye bir ülkenin varlığını yok etmek olduğunu, ancak bu konuda da başarısız olacaklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı, İran milletini İslam Cumhuriyeti’nin güç unsuru olarak niteleyerek, düşmanların ekonomik ve psikolojik baskılarının İran’ın politikasını değiştirmeyeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.