HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Cevad Zarif: Trump rejiminin tutumunu değiştirmesi gülünçtür

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki son iddiasını reddederken, Beyaz Saray’ın tutumundaki tezadın gülünç olduğunu söyledi.

Zarif, Mike Pompeo’nun İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı son duyurusunu kınadı ve Beyaz Saray’ın pozisyonundaki tartışmayı “komik” olarak nitelendirdi.

İRNA’ya göre, İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, twitterden yaptığı açıklamada, Trump rejiminin ani tutum değişikliği gerçekten gülünçtür. Çünkü onların bir hafta boyunca gündemlerindeki konunun ”sınırlarımızın dışındaki kaynakları boşa harcıyoruz’ derken, ‘bir sonraki hafta ise ‘Filistinlileri yeterince desteklemiyoruz’ gibi komik açıklamalarda bulunduklarını bildirdi.

ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, yaptığı son açıklamasında Amerika’nın 1994’dan beri Filistinlilere 6.3 milyar dolar yardım yaptığını iddia ederken, ama İran’ın Filistinlilere yeterince yardım yapmadığını ileri sürdü.

Amerikalı bakanın bu iddiası, Amerika’nın özellikle de Kudüs’ü terör rejimi İsrail’in başkenti ilan ettiği tutumuna yönelik tepkilerin dinmediği bir zamanda yapılıyor ve Amerikan yönetimi bu doğrultuda Tel Aviv’deki büyükelçiliğini de Kudüs’e intikal etmiştir. Ardından da Amerika, Filistinlilere yönelik her türlü yardımı kesme kararı almıştır.

Filistinli gruplar ve halkı, bir çok kez Amerikan yönetimi siyasetlerinin her zaman Filistin halkı aleyhinde olduğunu bildirmişlerdir.

Filistinli gruplar, her zaman İran İslam Cumhuriyetinin yardımlarını takdir etmişler ve şükranlarını bildirmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.