HaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Trump Yönetimi Hiçbir Zaman Nükleer Anlaşmaya Bağlı Kalmadı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilme olasılığı hakkında Al-Monitor’a verdiği mülakatta; Amerikan yönetiminin nükleer anlaşma karşısındaki taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek, “İran her zaman milli çıkarları doğrultusunda karar alır” dedi.

İran Dışişleri Bakanı, Amerika’nın son 15 aydır İran’ın nükleer anlaşmanın iktisadi çıkarlarından yararlanmasını önlemek için çabalarına temasla, “ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkması İran ekonomisini o kadar da etkilemez” dedi.

Dışişleri Bakanı sözlerine şöyle devam etti: Biz nükleer anlaşmadan çekilme kararı alırsak, bu konu nükleer anlaşma çerçevesinde ve uluslararası camiaya göre oldukça haklı görünecek. Bu konu ayrıca ABD’yi güvenilmez bir taraf olduğu için izole edecek.

Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkması halinde İran’ın en ciddi seçeneğinin, barışçı nükleer faaliyetlerini daha da ilerletmek olacağını söyledi.

Zarif, Almanya ve Fransa’nın, Amerika’yı nükleer anlaşmada tutma gerekçesiyle İran’a füze ve bölgesel etkinliği hakkında baskılarını arttırmaya dayalı çabalarına da işaretle, bunu “yanlış” bir siyaset olarak niteledi ve “bu ülkeler eğer kendi ve Avrupa’nın çıkarlarını düşünseler, ABD Başkanı Trump’ı, nükleer anlaşmada kalması için ikna etmeliler ve Amerika’nın taahhütlerini doğru ve hüsnü niyetle yerine getirmesi için çaba göstermeliler” dedi.

Zarif sözlerinin devamında, ABD’nin sadece nükleer anlaşmadaki varlığının yeterli olmadığını, ABD’nin nükleer anlaşmada aktif ve iyi niyet sahibi bir ortak olması gerektiğini ifade etti.

İran’ın Trump ile hangi şartlar altında görüşmeye hazır olacağına dair Al-Monitor’un sorusuna Zarif şöyle cevap verdi: “İran ile her türlü teamül için saygılı davranmak gerekiyor, Trump bunun (saygı) bir parçasını göstermeli.”

İran Dışişleri Bakanı daha önce Amerikan CBS televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Trump’ın BM’de görüşme talebini reddettiği sorusuna ise; Trump’ın BM Genel Kurulunda İran aleyhinde çok olumsuz ve hakaretli bir konuşma yaptığını hatırlatarak, her türlü ikili görüşme için ilk önce karşılıklı saygı gerektiğine inandıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.